Wysokie czoło u kobiet tak naprawdę nie jest niczym złym, nie musi być też nieatrakcyjne. W średniowieczu było to uważane za ideał piękna dla kobiet i dziewcząt, o czym świadczy wiele obrazów z okresu wczesnego renesansu.
Jeśli jednak linia włosów przerzedza się coraz bardziej – i być może tworzą się łyse plamy, na przykład na skroniach – wtedy atrakcyjność szybko się kończy, a presja niskiej samooceny ogromnie wzrasta. Na szczęście przeszczep włosów w Turcji może być stosunkowo nieskomplikowanym remedium na ten problem.
Proste włosy związane z tyłu od kilku lat znów są modne wśród kobiet – czy to w formie koka, czy kucyka. Jednak nie wszystko, co wygląda dobrze, jest dobre dla naszych włosów.
Sztywne fryzury noszone przez długi czas mogą powodować łysienie trakcyjne. Dzieje się tak, gdy na włosy działają duże obciążenia mechaniczne. W przypadku częstego noszenia ciasnych fryzur, włosy są poddane stałemu napięciu, przez co mogą wypadać.
Nie na darmo nawet w przedszkolu mówi się : „Nie ciągnij za włosy!”. Wypadają one tam, gdzie napięcie jest największe. Jest to najczęściej linia wzrostu włosów oraz cofająca się linia włosów po bokach.
Oczywiście, włosy nie wypadają z dnia na dzień. Podobnie jak w przypadku dziedzicznego wypadania włosów (łysienie androgenowe), łysienie trakcyjne jest procesem stopniowym. Pierwsze, co może niepokoić, jest tzw. puszenie się włosów. Włosy łamią się, następnie krótkie ich części odstają i/lub są wyciągnięte z treski lub kucyka.
Jeśli działanie mechaniczne będzie kontynuowane, korzenie włosów mogą być później uszkodzone. Skraca to wówczas fazę wzrostu i włosy odrastają dużo rzadsze. W pewnym momencie korzeń włosa przestaje całkowicie pracować i w rezultacie nie wyrastają nowe włosy.
Inne przyczyny łysienia trakcyjnego to:
Inną przyczyną wysokiego czoła u kobiet może być trichotillomania. Trichotillomania to zaburzenie psychiczne, w którym osoba wyrywa włosy z głowy oraz ciała pod wpływem impulsu i wewnętrznego przymusu. Około 90% osób cierpiących na to zaburzenie to kobiety.
Niektóre osoby cierpiące na to zaburzenie zjadają swoje włosy, które uprzednio wyrywają. To obsesyjno-kompulsywne zaburzenie nazywane jest trichofagią.
Jeśli pierwsze objawy łysienia trakcyjnego już się pojawiły, istnieją oczywiście środki „pierwszej pomocy”.
Przede wszystkim należy pozwolić włosom odpocząć. Oznacza to puszczenie włosów od czasu do czasu lub tylko lekkie upięcie lub związanie. Zabronione jest również codzienne prostowanie, suszenie i kręcenie włosów lokówką lub wałkami. To tylko dodatkowo obciąża włosy.
Włosy powinny być również wzbogacone o pewne mikroelementy. Należą do nich biotyna, magnez i wapń.
Odbudowa mieszków włosowych trwa zwykle około sześciu miesięcy. W tym okresie przejściowym pigmentacja włosów może również pomóc ukryć łysinę, przynajmniej wizualnie. Inne możliwości to mezoterapia lub terapia PRP.
Co jednak zrobić, gdy włosy w ogóle nie chcą odrosnąć, a czoło staje się coraz wyższe?
W tym przypadku pomóc może przeszczep włosów. W tej procedurze mieszki włosowe są usuwane z obszaru dawczego i ponownie umieszczane w obszarze biorczym – w dużym uproszczeniu. W przypadku przeszczepu włosów przy zbyt wysokim czole, uwaga skupia się oczywiście na linii włosów, czyli linii pomiędzy czołem a włosami na głowie.
Od wielu lat Klinika Cosmedica w Stambule jest wiodącą międzynarodową kliniką przeszczepu włosów. Świadczą o tym liczne nagrody dr. Leventa Acara, jak i samej kliniki. Na przykład dr Acar trzy razy z rzędu otrzymał nagrodę WhatClinic Service Award za swoją technikę FUE.
Nawet w wolnym czasie dr Levent Acar jest stale zaangażowany w kontynuację medycznego rozwoju zawodowego, aby móc zaoferować swoim pacjentom najlepsze możliwe wyniki.