Wszystkie renomowane kliniki przeszczepów włosów powinny być z Tobą szczere w kwestii potencjalnych zagrożeń związanych z operacją. Oto niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących ryzyka przeszczepu włosów.
Metodą FUT (Folcular Unit Transplantation) pobierany jest wąski pasek skóry z obszaru dawczego, z którego następnie pobierane są jednostki mieszkowe (przeszczepy). Te pojedyncze mieszki włosowe są następnie wykorzystywane do wypełniania łysych obszarów. Rana z tyłu głowy jest zszywana specjalną techniką tak, aby pozostała niewielka blizna, którą można zakryć włosami.
Jeśli lekarz prowadzący nie opanuje tej techniki lub robi to nieodpowiednio, istnieje ryzyko, że z tyłu głowy, w okolicy dawczej, może rozwinąć się wybrzuszona blizna. Ponadto z powodu stosunkowo dużej rany mogą wystąpić infekcje i stany zapalne.
Prawdopodobieństwo wystąpienia tych problemów jest niskie, ale wyższe niż w przypadku nowszych metod, takich jak FUE (Ekstrakcja Jednostek Włosów) lub DHI (Bezpośrednia Implantacja Włosów).
Dzięki metodom FUE (Folcular Unit Extraction) i DHI (Direct Hair Implantation) przeszczepy pobierane są indywidualnie z obszaru dawczego.
Poszczególne mieszki włosowe są następnie umieszczane w obszarze biorczym. Okolica rany – szczególnie w obszarze dawczym – jest znacznie mniejsza, co minimalizuje ryzyko infekcji rany.
Metoda FUE wymaga bardzo precyzyjnej, dokładnej i skoncentrowanej pracy, szczególnie przy wprowadzaniu przeszczepów w okolice biorcze. Tutaj oczywiście ważne jest również osiągnięcie efektu jak najbardziej naturalnego i obserwowanie kierunku wzrostu przeszczepianych włosów.
Niedoświadczeni lekarze i ich zespoły mogą mieć tu trudności. Na przykład po przeszczepie linia włosów może wyglądać nienaturalnie oraz nieatrakcyjnie.
Zabieg jest małoinwazyjny i wykonywany ze znieczuleniem miejscowym. Zwykle jest to prawie całkowicie bezbolesne dla pacjenta.
Po samym zabiegu możesz odczuwać napięcie i/lub drętwienie skóry głowy. To uczucie powinno minąć po kilku dniach.
Całkowicie normalne jest również opuchnięcie skóry głowy po przeszczepie włosów. Wynika to częściowo ze znieczulenia, które jest wstrzykiwane pod skórę, a częściowo z powodu gromadzenia się płynu z rany.
Nacięcia wykonane podczas przeszczepu włosów również mogą ulec zakażeniu. Aby uniknąć infekcji, operacja musi być wykonywana w sterylnych warunkach. Wybierając klinikę do przeszczepu włosów, upewnij się, że standardy medyczne są nienaganne.
Swędzenie po zabiegu również jest naturalnym zjawiskiem. Włosy mogą rosnąć do wewnątrz, szczególnie w przypadku włosów kręconych lub puszących się, a proces gojenia może być trochę nieprzyjemny. Możesz zapobiec infekcji, starając się nie drapać swędzących obszarów.
Należy spodziewać się, że przeszczepione włosy wypadną niedługo po przeszczepie włosów. Mieszki włosowe muszą się zregenerować po przeszczepie, co może trwać do trzech miesięcy. Później włosy będą rosły normalnie.
Oczywiście jako pacjent możesz zrobić wiele rzeczy, aby zminimalizować ryzyko podczas przeszczepu włosów.
Nie podchodź do zabiegu z fałszywymi oczekiwaniami: nawet przy przeszczepie włosów istnieją pewne ograniczenia, na przykład dotyczące gęstości włosów. Jeśli przed zabiegiem miałeś już stosunkowo cienkie włosy, nie będziesz miał nagle po zabiegu lwiej grzywy.
W przypadku przeszczepu włosów, włosy są jedynie przenoszone z obszaru dawczego do obszaru biorczego, aby wypełnić łysiny. Im więcej włosów chirurg może usunąć z tego obszaru, tym lepszy będzie wynik.
Niezależnie od tego, czy chcesz wykonać zabieg w Polsce, czy za granicą, np. w Turcji, konieczne są dokładne badania.
Skontaktuj się z dr. Acarem w Klinice Cosmedica i uzyskaj bezpłatną, niezobowiązującą i dostosowaną do indywidualnych potrzeb konsultację dotyczącą Twoich włosów.